Zasady etyczne dla recenzentów


OBOWIĄZKI I ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI RECENZENTA
- Wkład w decyzje redakcyjne: Recenzent pomaga redaktorowi w podejmowaniu decyzji redakcyjnych, a także może pomóc autorom w udoskonaleniu pracy.
- Standardy obiektywności: Recenzja jest przeprowadzana w sposób obiektywny. Recenzenci powinni jasno wyrażać swoje poglądy przy pomocy odpowiednich argumentów pomocniczych. Osobista krytyka autora jest niedopuszczalna.
- Szybkość pracy: Recenzent, który nie czuje się uprawniony do recenzowania przydzielonej pracy lub wie, że jej recenzja w odpowiednim czasie nie będzie możliwa, powinien niezwłocznie powiadomić o tym redaktora i usprawiedliwić się od procesu recenzowania.
- Poufność: Poufność wszystkich materiałów nadesłanych do czasopisma musi być chroniona. Recenzent nie może ujawniać żadnych informacji o nadesłanej pracy nikomu poza osobami upoważnionymi przez redaktora.
- Potwierdzenie źródeł: Recenzent powinien niezwłocznie powiadomić redakcję o wszelkich podobieństwach między pracą recenzowaną a inną pracą, opublikowaną lub rozpatrywaną przez inne czasopismo. Ponadto, praca zawierająca sfałszowane dane powinna być niezwłocznie zgłoszona do redakcji.
- Ujawnienie i konflikt interesów: Recenzent nie może wykorzystywać żadnej części danych lub prac zgłoszonych w przedłożonych i jeszcze niepublikowanych pracach bez pisemnej zgody autora. Ponadto recenzent jest zobowiązany do rezygnacji z przetwarzania prac, jeżeli ma konflikt interesów z którymkolwiek z autorów lub instytucji związanych z pracą.

- Double-blind review proces - Recenzenci i autorzy pozostają sobie nieznani. Po wstępnym zakwalifikowaniu pracy do druku jest sygnowana jedynie tytułem .