Zasady etyczne dla redaktorów


OBOWIĄZKI I ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI REDAKTORA
- Monitorowanie standardów etycznych: Redakcja monitoruje standardy etyczne publikacji naukowych i podejmuje wszelkie możliwe działania przeciwko wszelkim niewłaściwym praktykom. Prace badawcze muszą być zazwyczaj recenzowane przez co najmniej dwóch zewnętrznych i niezależnych recenzentów. W razie potrzeby redaktor zwraca się o dodatkowe opinie.
- Zasada fair play: Praca jest oceniana pod kątem zawartości intelektualnej bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną, przekonania religijne, pochodzenie etniczne, obywatelstwo czy filozofię polityczną autora.
- Decyzje dotyczące publikacji: Redaktor czasopisma jest samodzielnie odpowiedzialny za podjęcie decyzji, która z nadesłanych do czasopisma prac zostanie opublikowana. Decyzja ta opiera się na jej wadze, oryginalności, jasności i adekwatności do zakresu czasopisma.
- Poufność: Poufność wszystkich materiałów nadesłanych do czasopisma musi być chroniona. Redakcja nie może ujawniać żadnych informacji o zgłoszonej pracy nikomu poza autorem, recenzentami, potencjalnymi recenzentami, innymi doradcami redakcyjnymi i wydawcą, chyba że uzgodniono inaczej.
- Ujawnienie i konflikt interesów: Redakcja nie może wykorzystywać żadnej części danych lub pracy zgłoszonych w nadesłanych i jeszcze niepublikowanych pracach bez pisemnej zgody autora. Ponadto, redaktor zwalnia się od przetwarzania prac, jeżeli ma konflikt interesów z którymkolwiek z autorów lub instytucji związanych z pracą.
- Prowadzenie dokumentacji: Redaktor czuwa nad rzetelnością publikowanej pracy naukowej i podejmuje odpowiednie działania w przypadku wystąpienia skargi etycznej dotyczącej publikowanej pracy. Redakcja jest skłonna publikować korekty, wyjaśnienia, odwołania i przeprosiny w przypadku wyraźnych dowodów na nieetyczne badania, a ich wycofanie będzie wskazane w sposób jak najbardziej jednoznaczny.

Zasady etyczne, którymi  kieruje się redakcja czasopisma "Transfer. Reception studies" są zgodne z poniższym załącznikiem